הלמן-אלדובי >> השבוע הקרוב צפוי להיות רגוע – הגורם שישפיע על שווקי ההון הוא מחיר הנפט

 

 
 

הלמן-אלדובי
LinkedinFacebookTwitter Whatsapp
28/12/2015

  1. מרבית הסוחרים יצאו כבר לחופשות חג המולד, והשבוע הקרוב צפוי להיות רגוע עם מחזורים נמוכים. הגורם העיקרי המשפיע בתקופה זאת על שווקי ההון הינו מחיר הנפט.

  2. בארה"ב, נתוני התמ"ג מעידים על התאוששות איטית של הכלכלה האמריקאית מה שתומך בכך שתוואי העלאות הריבית ע"י הפד יהיה בהתאם למצב הכלכלי ולנתוני המאקרו שיתפרסמו. סה"כ תוואי ריבית עולה מעיד על מצב כלכלי טוב ואנו צופים כי המהלך יביא להתחזקות של הדולר ולעלייה במחירי הסחורות במקביל.

  3. באירופה, אנו ממשיכים להמליץ על החזקת יתר במדינות החזקות ובמדדים העיקריים, זאת מאחר ואנו צופים המשך שיפור איטי בנתוני הכלכלות בתמיכת הבנק המרכזי בצמיחתן. להערכתנו, שוק המניות האירופאי הינו אטרקטיבי ביחס ליתר מדדי העולם ומהווה סביבת השקעה נוחה בתקופה זו.

  4. בישראל, הירידה ברמת האינפלציה נמשכת זמן רב מהצפוי מה שעשוי לתמוך בהותרת הריבית ברמתה הנמוכה עוד זמן מה. עם זאת, אנו לא צופים מהלך נוסף של הורדת ריבית ע"י בנק ישראל בהחלטה הקרובה כמו גם בחודשים הקרובים. בנוסף, אנו מניחים כי במידה והדולר יתחזק אל מול השקל לאור העלאת הריבית האמריקאית, כבר בסוף 2016, אם לא קודם, נתחיל לשמוע על תכניות להעלאת הריבית המקומית.

התפתחויות כלכליות ואינדיקאטורים מרכזיים שפורסמו לאחרונה

בארה"ב- הנתון המרכזי שפורסם השבוע היה האומדן השלישי והסופי לצמיחת התוצר האמריקאי אשר הצביע כי הכלכלה האמריקאית צמחה ב-2% במהלך הרבעון השלישי. הצמיחה שהתקבלה יצאה גבוהה יותר מהציפיות שעמדו על 1.8% נתוני התמ"ג הצביעו על ירידה מסוימת בקצב התאוששות הייצוא לאחר שזה צמח ב-0.7% בלבד לעומת היבוא שצמח בקצב גבוה יותר של 2.3%. בנוסף, הצריכה הפרטית המהווה כ-70% מהכלכלה האמריקאית נותרה ללא שינוי מהאומדן הקודם והתרחבה ב-3% במהלך הרבעון. עוד בארה"ב, ראינו השבוע נתון חלש בשוק הנדל"ן האמריקאי אשר חשף כי מכירות בתים קיימים (יד שנייה)  צנחו בחודש נובמבר בכ-10.5%, זוהי הירידה החדה ביותר מזה חמש שנים.

באירופה- בבחירות כלליות שנערכו בספרד זכתה המפלגה העממית בראשות ראש הממשלה הנוכחי מריאנו רחוי. עם זאת, המפלגה איבדה את הרוב המוחלט בבית התחתון בפרלמנט ותיאלץ לסמוך על מפלגות אחרות על מנת לשלוט 4 שנים נוספות.

בישראל- הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה השבוע את נתון המכירות של רשתות השיווק (רשת שיווק היא כל רשת עם יותר מ-3 סניפים המוכרת מוצרים מכל ענפי המסחר, כולל מזון) לחודשים ספטמבר- נובמבר אשר הצביע על עלייה של 1.7% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, זאת לאחר ירידה של 0.9% בשלושת החודשים הקודמים. נתון מרכזי נוסף שפורסם השבוע הצביע על עלייה קלה בשיעור האבטלה מ-5.3% בחודש אוקטובר ל-5.4% בחודש נובמבר. עם זאת, שיעור ההשתתפות עלה מעט מ- 60.7% באוקטובר לשיעור של 61% בחודש נובמבר.

שווקי ההון 

מניות- השבוע הבורסה בארץ הציגה ביצועים נחותים בהשוואה ליתר העולם. בסיכום שבועי, מדד המעו"ף נחלש מעט ב-0.1% ומדד ת"א 100 איבד כ-0.3% מערכו. מבחינה סקטוריאלית בלט לחיוב מדד מניות הביומד אשר הציג עליות שערים של יותר מ-4%, כאשר לעומתו, בלט לשלילה מדד חברות הביטוח אשר השיל מערכו כ-2.8% בסיכום שבועי. בארה"ב, מדד ה-S&P500 התחזק בשיעור שבועי של 2.7% ומדד הנאסד"ק 100 נסחר גם הוא בעליות שערים של כ-2.4%. באירופה, המדדים נסחרו גם הם במגמה חיובית כאשר מדד הדאקס הגרמני התחזק ב-1.1% ומדד ה- Eurostoxx50 סגר את השבוע בעליות שערים של 0.7%.

אג"ח- האפיק הסולידי נסחר השבוע בנטייה לעליות שערים כאשר האפיק הממשלתי היווה השקעה מועדפת על פני האפיק הקונצרני. מדדי האג"ח הממשלתיות באפיק הצמוד בלטו לחיוב השבוע עם עלייה של 0.2% בזמן שהאפיק השקלי נסחר ללא שינוי מהותי, מדדי התל-בונד צמודי המדד נסחרו בירידות של 0.16% כאשר האפיק הקונצרני השקלי נסחר גם הוא ללא שינוי מהותי השבוע.

מט"ח- בשוק המט"ח השקל נסחר במגמה מעורבת אל מול המטבעות העיקריים, מול הדולר התחזק השקל בכ-0.5% ושערו נקבע על 3.87 ₪ לדולר, כאשר אל מול האירו נחלש מעט השקל ושערו נקבע על 4.25 ₪ לאירו.

* הנתונים נכונים לתאריך 25.12.15 (סוף יום מסחר)

גילוי נאות: אין לראות באמור הצעה לציבור ו/או המלצה ו/או הזמנה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע הוא לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ אישי וכל העושה בו שימוש עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.
x