קרנות סל ETF בחו"ל - רותמים את ההיגיון שלנו להשקעות – האם אפשר להשקיע באופן עקיף בביטקוין?

כתבה רביעית בסדרה, והפעם – קרנות סל ETF בחו"ל - האם אפשר להשקיע בביטקוין? או מה הדבר הכי קרוב - קרנות המשקיעות בבלוקצ'יין

 

 

FacebookTwitter Whatsapp

משה מימון, עורך FUNDER
26/01/2021

במסגרת סדרת הכתבות שלנו על איך רותמים את ההיגיון שלנו, ואת הידיעות שלנו, או ההערכות שלנו לפעולות השקעה, הפעם נדבר על השקעות בחו"ל, ניעזר לצורך כך בתחום הבלוקצ'יין.

נתחיל מכמה מילים על ההתחלה, שמסבירות את ההיגיון שעומד מאחורי סדרת הכתבות הזו. ראשית, כל מי שמתעניין בהשקעות כלשהם, מוצא עצמו חושב – אולי אפשר להשקיע ב..., אני חושב שהגיע הזמן להשקיע ב.... לאור זאת, כל אחד צריך לעשות את שיקול הדעת שלו, לבנות את רמת הסיכון שהוא מוכן להיחשף לתחום כזה או אחר. הכתבות שעולות באתר FUNDER נועדו להביא אתכם למצב, שברגע שכבר קיבלתם החלטת השקעה כלשהי, איך אתם רותמים את ההיגיון שלכם לפעולת השקעה.

בכתבה הראשונה – סקרנו באופן כללי את קרנות הנאמנות, מה אומרים הנתונים של הקרנות.
בכתבה השנייה – הרחבנו על סוגי הקרנות השונות, מדיניות השקעה, חשיפה.
בכתבה השלישית – הרחבנו על מבנה הקרן.
היום נצא קצת לחו"ל. בכוונה ניקח תחום שנמצא בכותרות לאחרונה, בעקבות עליית מחיר הביטקוין, ונבחן איך אפשר לקבל חשיפה לתחום.

במסגרת ההקדמה הכללית, אומר שאין כאן המלצה על מטבעות קריפטו, הביטקוין, או כל מטבע אחר לצורך העניין. האמת? אפילו די הפוך, כלומר, לא בדיוק, אני אסביר.
עולם המטבעות הקריפטוגרפיים, כולל בתוכו מאות רבות של סוגי מטבעות. ההשקעה במטבעות אלה, היא לא פשוטה, וכרוכה הן בסיכון גבוה, והסחירות של המטבעות הללו עדין לא לגמרי מוסדרת. לא צריך לחפש הרבה כדי לראות כל מיני כתבות על סגירת בורסה כזו או אחרת, והפגיעה שזה גורם למי שסוחר באמצעות הבורסה הזו.השקעה בביטקוין – לא פשוט בכלל
נתחיל מזה שהשקעה באופן עקיף בביטקוין לא פשוטה בכלל. ההשקעה בדרך כלל נעשית בשוק OTC, כלומר לא באחת הבורסות הסטנדרטיות. האפשרות לסחור בתעודה שקשורה לביטקוין, תלויה באפשרויות שהברוקר מאפשר, כלומר האם הוא מאפשר מסחר בתעודות שקשורות לביטקוין.
גם אם הברוקר מאפשר מסחר בניירות האלה, שמיד נפרט, המסחר עצמו פתוח ללקוחות שמוגדרים כלקוחות מסווגים, כלומר certified investor, מה שאומר בעיקר לקוחות גדולים, וכאמור משקיעים מסווגים, יש רף מינימום להשקעה, שמגיע לפעמים ל-$50,000. כלומר זה לא פתוח לכלל הציבור.

היבט נוסף קשור לבטחון המשקיעים. לא מדובר בקרנות סל רגילות כלומר ETF, אלא בתעודת סל (מה שפעם היו תעודות סל בארץ), כלומר ETN, בעצם אגרת חוב, שבה החוב שלך צמוד לביטקוין. אבל, לקרן כזו נלווה סיכון שאם מנהל התעודה פושט רגל, אז מי שהשקיע וקנה את התעודה, עומד בתור עם שאר הנושים. כלומר הכסף לא ממש מובטח.

קרנות שמשקיעות בביטקוין
הקרן הראשונה שמשקיעה בביטקוין, היא התעודה GBTC
השקעה ב-GBTC, לא פתוחה למשקיעים לא כשירים. הקרן נסחרת, אבל התעודה לא פתוחה למי שאינו משקיע מסווג לפי החוקים בארה"ב, כך שהמשמעות היא שזה לכלל פתוח לציבור. בנוסף, מינימום ההשקעה בתעודה הוא $50,000. החברה שמנפיקה את התעודה Grayscale, מנפיקה תעודות על מטבעות קריפטו נוספים.
הקרן הושקה ב-2013, עם דמי ניהול יפים ומכובדים של 2%, ולמרות דמי הניהול הללו, הקרן מנהלת היום כמעט 22 מיליארד דולר.

קרן נוספת, שנסחרת בבורסת שטוקהולם שבדיה, היא XBTCF, שנסחרת שם בקורונה שבדית, ביורו, והחל מ-2018 גם נסחרת בדולרים. הנייר מוצע למסחר דרך ה-OTC. גם זו ETN, כלומר מתלווה אליה סיכון מנפיק, ובמטבעות קריפטו, מדובר בסיכון לא מבוטל שכן הנכס תנודתי מאוד, עם רמת סחירות בעייתית.

קרן נוספת, היא BTCE, שהמסחר בה תלוי באפשרויות שהברוקר מקצה עבורכם, וגם היא לא זמינה באופן נגיש וקל.

ראוי לציין שהרשות לניירות ערך האמריקאית, ה-SEC, קיבלה לא מעט בקשות להנפקת ETF מגובה ביטקוין, אבל עד כה אף בקשה לא אושרה למסחר בארה"ב.

אם אין ביטקוין, נלך לבלוקצי'יין? לא בדיוק אותו דבר
מעבר למטבעות עצמם, ישנה הטכנולוגיה שבבסיס המטבעות האלה. כלומר המטבעות הם רק תוצר של טכנולוגיית הבלוקצ'יין, תוצר אחד, ספקולטיבי מאוד, אבל תוצר. הטכנולוגיה הזו מסייעת לתעשיית הפיננסים כדי להגביר אמינות, להגביר סחירות, ונזילות, ולכן לטכנולוגיה הזו יש הצדקה, היתכנות, היא מקבלת השקעה גבוהה מחברות מובילות וגדולות, בתעשיית הפיננסים ה-E-Commerce, הפינטק ובכלל. אבל, ראוי לזכור שהשקעה בטכנולוגיית הבלוקצ'יין, לא ממש מהווה השקעה במטבעות קריפטו, אלא בחברות שפועלות בטכנולוגיה שעליה מבוססים מטבעות הקריפטו. זה קצת מזכיר להשקיע בחברות דשנים, כשמה שמעניין אותנו זה מיץ התפוזים שמופק מהעץ.

בדיקה ראשונה – האם יש קרנות בארץ
לפני שיוצאים לחפש בחו"ל, דבר ראשון שצריך הוא לבצע חיפוש בארץ. ברשימת הקרנות באתר FUNDER, בין בקרנות מסורתיות (כלומר קרנות מנוהלות) או בקרנות מחקות שנמצאות באתר. הדרך בה אני פועל היא פשוט לחפש לפי מילות מפתח בעברית או באנגלית שקשורות לתחום החיפוש הרלבנטי. במקרה הזה אנחנו מדברים על ביטקוין ובלוקצי'ן, בעברית ובאנגלית. מי שמעוניין בקרנות סל, יכול לחפש באתר הבורסה (שמנוע החיפוש שלו אמנם שודרג לאחרונה, אבל עדין מקשה מאוד).
היתרון בחיפוש בארץ הוא שבמידה ויש קרן על התחום, היא נסחרת בישראל, בשקלים בעמלות מסחר סבירות יותר ביחס לעמלות המסחר בחו"ל. פעמים רבות הקרנות המקומיות מציעות גם אפשרות לניטרול החשיפה המטבעית, כלומר ההשקעה היא בשקלים, וללא החשיפה המטבעית
של נכס הבסיס. כלומר, אפשר לרכוש קרן מחקה, או קרן סל, שמחקות את מדד ה-S&P500, נסחרות בארץ, בשקלים, ומנטרלות את החשיפה המטבעית שיש מעצם היות מדד ה-S&P500 מדד שנסחר בבורסה אמריקאית.
כמובן, שאם יש קרן מקומית, ראוי להשוות אותה ביחס לקרן הזרה, האם המדד זהה, האם העלויות דומות, ועוד, בכתבה הבאה נבצע השוואה בין תחומי השקעה שלהם יש גם קרנות מקומיות וגם קרנות זרות. הפעם, אנחנו מסכלים על חו"ל.

עולם ה-ETF בחו"ל
עולם קרנות הסל בארה"ב הוא עולם עמוס וגדוש, ואפשר למצוא בו כמעט הכל. נכון שהמגוון הקיים בארץ, לא מבוטל אבל בכל זאת, אפשר להבין את ההבדלים. איך מחפשים קרן סל בעולם? החיפוש לא שונה, פשוט בגוגל, מקישים Blockchain ETF, ומקבלים שורה של אתרים. ההמלצה ללכת לשני אתרים מעולים שמכסים את עולם ה-ETF – ETF.com ו-ETFDB.com. שני אתרים שמציעים המון מידע והמון פרטים על התעודות השונות.
חיפוש באתר ETF.com מביא אותנו לרשימה של הקרנות הבאות, לפנינו 4 ETF, שמשקיעים בתחום. הטבלה שמצורפת כאן היא בעצם שילוב של כמה טבלאות יחד ועיבוד שלי של הטבלאות האלה, מאתה ETF.com.

Ticker

BLOK

BLCN

LEGR

KOIN

Name

Amplify Transformational Data Sharing ETF

Siren Nasdaq NexGen Economy ETF

First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF

Capital Link NextGen Protocol ETF

Segment

Equity: Global Blockchain

Equity: Global Blockchain

Equity: Global Blockchain

Equity: Global Blockchain

Issuer

Amplify Investments

SRN Advisors

First Trust

Exchange Traded Concepts

Expense Ratio

0.70%

0.68%

0.65%

0.95%

AUM

$538.75M

$219.10M

$57.18M

$23.59M

PERFORMANCE

1 Month

13.08%

6.51%

8.31%

6.79%

3 Month

47.32%

19.86%

21.76%

14.68%

YTD

7.80%

3.68%

5.39%

5.20%

1 Year

97.92%

58.80%

22.21%

33.14%

3 Years

24.27%

20.04%

--

--

FUND FLOW

1 Month

$213.41M

$30.03M

$0.00M

$2.85M

3 Months

$305.96M

$53.09M

$3.66M

$8.12M

YTD

$146.12M

$24.08M

$0.00M

$1.93M

1 Year

$314.34M

$102.75M

$2.27M

$10.56M

3 Years

$372.25M

$147.56M

$41.00M

$14.74M

As Of Date

01/22/21

01/22/21

01/22/21

01/22/21


חקירת עומק – מה עומד מאחורי התעודות השונות

KOIN
– היקרה אבל אולי הקשורה ביותר למטבעות קריפטו
נתחיל דווקא בתעודה היקרה יותר, וגם זו שמנהלת את ההיקף הקטן ביותר, אבל התעודה הזו מריצה אלגוריתם ייחודי שאמור לסווג את הפעילות של החברות השונות שבהן החברה משקיעה. החברות מסווגות ל-4 קטגוריות – חברות שעוסקות בתשלום או בקבלת מטבעות קריפטו, חברות שעוסקות בכרייה של מטבעות, חברות שמספקות ציוד ופתרונות לתחום ומשתמשים במטבעות קריפטו.
האם זה מצדיק את דמי הניהול של התעודה? לא בטוח, 10 האחזקות הגדולות של התעודה מהבות כמעט מחצית מהיקף ההון המנוהל בתעודה, והתעודה משקיעה בכ-46 חברות, רבות מהן מוכרות וידועות. אז, אם האלגוריתם מביא את מנהלי התעודה להשקיע בפייפאל, מיקרוסופט, אמאזון, סיילספורס, TSM ונסטלה, אז אולי זה לא כזה אלגוריתם מתוחכם.
לאור זאת, לא ברור מדוע להשקיע בתעודה, וכפי שניתן לראות היא מנהלת את ההיקף הקטן ביותר, למרות שגם היא הוקמה ב-2018. 

BLOK – המובילה בתחום
על פניו, התעודה המובילה היא זו שאליה זורמים עיקר הנכסים, ושמנהלת את ההיקף הגבוה ביותר, BLOK. התעודה משקיעה בחברות שקשורות לעולם הבלוקצ'יין. הקרן היא קרן מנוהלת, ש-70% מנכסיה מושקעים בחברות שבסיס הפעולה שלהן הוא תחום הבלוקצ'יין, ו-30% מנכסי הקרן מושקעים בחברות שפעילות בתחום באמצעות שיתופי פעולה, או השקעה בחברות בנות. 
מדובר בקרן פתוחה, שמנוהלת בהתאם לשיקול דעת מנהל התעודה, ולא מחקה מדד מוגדר.
ברשימת האחזקות של BLOK יש חברות מוכרות וידועות כמו Alibaba, Square, PayPal. התעודה הושקה בינואר 2018. וכאמור מנהלת את ההיקף הגבוה בתחום. עשר האחזקות הגדולות מהוות מעל 35% מאחזקות התעודה.

BLCN – הצעירה יותר
תעודת BLCN, החברה מחקה מדד מוגדר, Siren NASDAQ Blockchain Economy Index, שמורכב מחברות שעוסקות בתחום הבלוקצ'יין. כאן אמנם אין שיקול דעת למנהל התעודה, אבל המדד עצמו מורכב מחברות שנבחרות בהתאם להשקעה שלהם במחקר ופיתוח בטכנולוגיית הבלוקצ'יין. התעודה הזו מעט יותר מפוזרת, כש-10 האחזקות המרכזיות מהוות קצת יותר מ-21% מנכסי התעודה. גם כאן, החברות באחזקות גבוהות, הן חברות שברובן מוכרות, כגון – TSM, בארקליס, דיימלר, באידו, סמסונג ו-JPMorgan.

LEGR – הזולה בתחום
התעודה הזו הוקמה ב-2018, ומנהלת כיום סכום די נמוך יחסית לשתי התעודות הקודמות. התעודה עוקבת אחר מדד Indxx Blockchain Index, והיא הזולה בתחום. עקרונית, ראוי לשים לב שהתעודות לא ממש זולות, אבל בין ארבע התעודות זו הזולה ביותר. גם התעודה הזו די מפוזרת, והיקף 10 האחזקות הגדולות מהווה קצת מעל 18% מאחזקות התעודה. גם כאן פוגשים חברות טכנולוגיה מוכרות כמו מיקרון, באידו, TSM, פייפאל וטקסס אינסטרומנטס.
אז אמנם התעודה עוקבת אחרי מדד שונה, והכניסה למדד מציגה פרמטרים אחרים, אבל ההבדלים בין LEGR לבין BLCN לא ניכרים, ולא נראה שהמשקיעים דווקא מעדיפים את LEGR על פני BLCN.

10 האחזקות הגדולות של תעודות הבלוקצ'יין

BLOK

BLCN

LEGR

KOIN

MicroStrategy Incorporated Class A

6.10%

Galaxy Digital Holdings Ltd.

3.03%

Baidu, Inc. Sponsored ADR Class A

2.47%

NVIDIA Corporation

5.12%

Marathon Patent Group, Inc.

4.09%

Baidu, Inc. Sponsored ADR Class A

2.63%

Micron Technology, Inc.

2.13%

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. Sponsored ADR

4.90%

Square, Inc. Class A

3.94%

Canaan Inc. Sponsored ADR Class A

2.41%

EQUITY OTHER

2.09%

PayPal Holdings Inc

4.59%

PayPal Holdings Inc

3.86%

Square, Inc. Class A

2.07%

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. Sponsored ADR

1.90%

Microsoft Corporation

4.43%

Silvergate Capital Corp. Class A

3.57%

Samsung Electronics Co., Ltd. Sponsored GDR

2.07%

A.P. Moller - Maersk A/S Class B

1.70%

Amazon.com, Inc.

4.29%

Intercontinental Exchange, Inc.

3.42%

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. Sponsored ADR

1.89%

Xilinx, Inc.

1.68%

salesforce.com, inc.

4.25%

HIVE Blockchain Technologies Ltd

3.03%

Barclays PLC Sponsored ADR

1.86%

Infosys Limited Sponsored ADR

1.68%

Nestle S.A.

4.05%

Hut 8 Mining Corp.

3.01%

Signature Bank

1.84%

Tata Consultancy Services Limited

1.66%

Visa Inc. Class A

4.04%

GMO Internet Inc.

2.89%

Daimler AG

1.81%

PayPal Holdings Inc

1.54%

Intel Corporation

4.02%

Galaxy Digital Holdings Ltd.

2.80%

JPMorgan Chase & Co.

1.75%

Fujitsu Limited

1.50%

Mastercard Incorporated Class A

3.90%


לסיכום – לא ממש קריפטו
המאמר הזה ניסה לסקור אפשרויות להשקיע בסחורה החמה בשוק מטבעות הקריפטו. העלינו חרס בידינו. על הדרך, הלכנו למה שיכול להיות הכי קרוב, ואלו קרנות סל שמשקיעות בחברות שעוסקות בטכנולוגית הבלוקצ'יין. לא, זה לא ממש אותו דבר, הקורלציה לא דומה, הנכס בכלל לא דומה. אז לא יכולנו לחזור בלי כלום, וכך מצאנו עצמנו עם תעודות על בלוקצ'יין. כפי שאמרנו למעלה בכתבה, זה קצת כמו להשקיע בחברות דשן, כשמה שאנחנו מחפשים זה להשקיע במיץ תפוזים.