נְגִישׁוּת

גודל טקסט

גדול קטן רגיל

ניגודיות

ניגודיות בהירה ניגודיות כהה רגיל

קישורים

סמן קישורים רגיל

כותרות

סמן כותרת רגיל
דווח
 
 
 

שופרסל רוכשת את רשת ניו פארם מקבוצת המשביר

 

 

מימין לשמאל איציק אברכהן מנכל שופרסל ורמי שביט


הקרנות שמחזיקות את שופרסל והמשביר.

לאחר שדירקטוריון שופרסל אישר את העסקה לרכישת 100% מרשת ניו פארם -  נחתם ביום חמישי 6.4.17 בשעות הערב הסכם הרכישה בין החברה לבין המשביר 365 החזקות בע"מ. 

במסגרת ההסכם שופרסל תשלם סך של 130 מיליון ₪ תמורת 100% ממניות ניו פארם. כן נקבע במסגרת ההסכם כי ניו פארם תקבל החזר חוב מחברה קשורה בסך 12 מ' ₪.

פעילות ניו פארם כוללת שלושה תחומים עיקריים - קוסמטיקה, טואלטיקה ובתי מרקחת וטבע.

רשת ניו פארם מפעילה 67 סניפים, מתוכם 57 סניפי פארם בפורמט עשיר (שניים מתוכם בזכייניות) ו- 10 סניפי מדיקל המתמחים במתן שירותי רוקחות ומעסיקה כ- 1,100 עובדים. 

העסקה כפופה לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים תוך 3 חודשים וכן לבדיקת נאותות שתבוצע על ידי שופרסל עד למועד ההשלמה. 

גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון, מפרסם היום התייחסות לעסקת שופרסל-ניו-פארם:

הבוקר שופרסל דיווחה על סגירת הסכם לרכישת רשת ניו פארם מידי המשביר לצרכן תמורת 130 מ' ש"ח.

ניו פארם הינה רשת פארם עם 67 סניפים ומכירות של 711 מ' ש"ח. מדובר ברשת הפארם השנייה בגודלה בישראל, לאחר סופר פארם, כאשר בענף פועלים שחקנים שונים - כולל בתי מרקחת של קופות החולים, בתי מרקחת פרטיים, רשתות קוסמטיקה ורשתות מזון.

העסקה דורשת את אישור הממונה להגבלים עסקים. נראה לנו כי קיימת סבירות טובה לאישור העסקה, למרות גודלה של שופרסל, וזאת בשל עניין הממונה לקדם את התחרות מול סופר פארם. השאלה כמובן תהיה האם הממונה יטיל תנאים מגבילים.

ניו פארם סובלת מנחיתות תחרותית משמעותית על מול סופר פארם, כמעט בכל ההיבטים, כאשר חיסרון בולט הוא במיקומים הנחותים. הרשת סובלת כבר תקופה ממשוכת מביצועים חלשים, מה שבא לידי ביטוי בהרעת התוצאות והנמכת השווי במאזני המשביר. ניו פראם סיימה את 2016 עם הפסד תפעולי של 16 מ' ש"ח, בהשוואה להפסד של 8 מ' ש"ח ב-2015. לפי הערכת שווי שבוצעה ב-2016, לצורכי בדיקת הפחתת ערך, שוויה של הרשת הועמד על כ-109 מ' ש"ח (129 מ' ש"ח בהערכת שווי שבוצע לדוחות של 2015).

לדעתנו, העסקה של שופרסל הגיונית ונכונה עבורה. מדובר בתחום ששופרסל כבר נמצאת בחלקים ממנו, וכזה שהיא סימנה כמנוע צמיחה. רכישת רשת קיימת ומוכרת מהווה אמצעי יעיל למימוש האסטרטגיה. אמנם בקטגוריות הקוסמטיקה והתרופות שופרסל תתקשה לשפר את הרווחיות של ניו פארם, אבל בקטגוריית הנוחות והטואלטיקה (כשליש מהמכירות) שופרסל תוכל להביא לידי ביטוי את כוח הקניה החזק שלה, ואת היכולות המרשימות שלה בתחום המותג הפרטי – מה שיסייע בשיפור רווחיות הרשת והפיכתה למתחרה ראויה לסופר פארם. כמו כן, ייתכן ושופרסל תבחר להגדיל את פריסת הרשת דרך הסבת סניפים קיימים של שופרסל שלי, אך מנגד, סוגיית המיקומים הקיימים של סניפי ניו פארם תהיה יותר מאתגרת.

לגבי מחיר העסקה, נראה לנו שמדובר במחיר סביר. במידה ושופרסל תוכל לשפר את רווחיות ניו פארם לרמה של כ-3%, אזי שווי הפעילות לפי מכפיל תפעולי של 10.7 (שופרסל נסחרת היום על פי מכפיל תפעולי של 14) מגיע ל-229 מ' ש"ח, וזה מבלי לקחת בחשבון הגדלה משמעותית בנתח השוק, או סינרגיות כאלה או אחרת עם רשת שופרסל.

ובכל זאת, איננו רואים סיבה לרוץ ולרכוש את מניית שופרסל בעקבות העסקה, וזאת בשל מחיר המניה, או יותר נכון הגבהים שאליהם היא הגיעה לאחרונה - מאז שנחשף המשא ומתן לרכישת ניו פארם, בתחילת פברואר, שופרסל הוסיפה כ-700 מ' ש"ח לשיוויה (עלייה של 22%). כמובן שלא רק העסקה היא זו שהובילה לעליות השערים, אלא בעיקר תגובת המשקיעים לדוחות החזקים, אבל הייתה לה בהחלט תרומה חיובית למגמה.

שופרסל סיימה את 2016 עם גידול מרשים מאוד של כ-70% ברווח הנקי, אך במבט קדימה, הצמיחה ברווחים תהיה מאתגרת - שוק המזון אינו גדל, וגם מהלכים לשפר את רווחיות הרשת ייספגו במידה רבה על ידי העלאות נוספות בשכר המינימום. אי לכך, נראה לנו שמחיר המניה כבר משקף ציפיות אופטימיות.הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן–בין באופן כללי ובין תחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.עוד כתבות

 

 
 
 

 

האתר מאפשר לראות את הרכבי קרנות נאמנות עד לרמת נייר הערך הבודד ובנוסף לדעת כמה קרנות נאמנות מחזיקות באותו נייר ערך מסוים ובאיזה היקף.
בנוסף האתר מעלה כתבות פרשנוית וראיונות עם מנהלי קרנות לשם הצגת מדיניות ודרך קרן נאמנות.