מאבק איתנים >> מחיר למשתכן מול התחדשות עירונית!

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
אדריכלית רותי הרשקוביץאדריכלית רותי הרשקוביץ

איתי שלוסברג
05/07/2016

אדריכלית רותי הרשקוביץ, בר-הרשקוביץ אדריכלים,מומחית להתחדשות עירונית: " זוהי הוכחה נוספת לבעייתיות הרבה של מחיר למשתכן. עד כה רוב התכניות הללו לא יצאו בפועל לדרך ושווקו רק כ-1000 יחידות דיור כאלה, זאת משום שבכל המקרים היה צריך להתאים את התשתיות למציאות החדשה שברוב המקרים איננה כוללת בתוכה את מוסדות הציבור והתשתיות הנדרשות. יתרה מכך: המחיר למשתכן, מעבר לכשלונו, בא במישרין על חשבון התחדשות עירונית בערים ותיקות שהינה יעילה הרבה יותר מבחינת ניצול תשתיות קייימות. מיצוי זכויות בנייה, מניעת זלילת שטחים פתוחים יקרים מפז ויצירת מקומות מגורים בסמוך למקומות העבודה ללא צורך לבלות שעות ארוכות בפקקים בדרך מהבית לעבודה, מה שיקרה לצערי כעת ויעלה הן למדינה והן למשקי הבית מיליארדים מיותרים! אין לי התנגדות למחיר למשתכן להיפך, הכי חשוב, מספקת לשוק הדיור את עתודת הדירות שכה חסרה לה. חישבנו ומצאנו שבגוש דן לבדו ניתן לקדם כ-260 אלף יחידות דיור באמצעות התחדשות עירונית, כך שמחיר למשתכן כבודו במקומו מונח, אך אסור שיבוא על חשבון התחדשות העירונית והדוגמא של מתחם ההסתדרות בגבעתיים, 3700 דירות וה-2400 יח"ד שמקדמים כיום בבת ים, הינן שתי דוגמאות מצוינות לפוטנציאל העתידי".

המהנדס יגאל צודנר, מנכ"ל נתיבי הקמה: "הדוגמא של באר שבע, עיר בה יצאה הממשלה בקול תרועה רמה בהבטחה לקדם 20 אלף יחידות חדשות ועד כה, כמעט שנה אחרי, לא יצאה אפילו יחידת דיור לרפואה, ממחישה את גודל הבעיתיות של הליכי רישוי ואישור פרוייקטים שהם הסיבה המרכזית למשבר בשוק הדיור. הליך אישור ממוצע אורך כיום כ-6-8 שנים, זאת במקום 6-9 חודשים כפי שנדרש , דבר המעכב מאוד את קידום הפרויקטים ופעמים רבות אף מכשיל אותם. לכן מה שקורה כעת בבאר שבע הינו בבחינת "סוף מעשה במחשבה תחילה" ורק כשהליכים אלה אכן יקוצרו ניתן ואפשר יהיה לעמוד ביעדי השיווק. במצב הנוכחי נדונה מחיר למשתכן לכשלון חרוץ, בדיוק כמו כל תכנית אלטרנטיבית אחרת!"

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור המתמחה בתמ"א 38 והתחדשות עירונית: "הבעיה ששכחו את התמ"א 38 שהיא הפתרון היחידי האפשרי. עם כל הכבוד למספרים המרשימים של הפרויקטים בגבעתיים ובת ים של פינוי בינוי, מי יוכל לערוב לתאריך התחלת פרוייקטים אלה ומתי בכלל הדירות יהיו בשוק? ב-2025? ומה יהיה עד אז? כולם יעמדו דום ויחכו לרבבות דירות על הנייר? לכן, רק עידוד תמ"א 38 באמצעות תוספת זכויות ליזמים ואפשרות לחבר בניינים לפרויקטים של מעין "מיני פינוי בינוי", רק הם יוכלו בפועל לקדם אלךי ואפילו רבבות דירות זמינות בגושדן. הבעיה היא שגם מחיר למשתכן שנכשל עדכה כשלון חרוץ וגם הצפי לפינוי בינוי מעכבים את התמ"א

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או שיווק השקעות או ייעוץ השקעות ב: קרנות נאמנות, תעודות סל, קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות או כל נייר ערך אחר או נדל"ן– בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. לכותב עשוי להיות עניין אישי במאמר זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמו ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. הכותב עשוי להימצא בניגוד עניינים. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.